Sverige, med Karl XIII:e monogram. Bestående av sex vinglas, sex seltersglas, 12 starkvinsglas och tre karaffer. Graverad och slipad dekor av centralt motiv av mongoram under kunglig krona. Numrering under foten.
Nagg, sprickor.
Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.