1344
722130

Meissen

(Tyskland)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Meissen
(Tyskland)

TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.

Rik målad polykrom och förgylld dekor av blomsterkorg på bord omgiven av en rokokoram med strödda blommor och insekter. Mått 28x37 cm.

Lagad.

Proveniens

Bukowskis Auction A254, 1926, lot no 204.

From the collection of Carl Ulrik Palm (1864-1954). Thence by descent.

Carl Ulrik Palm was Swedish art collector, numismatic and the director of Bukowskis Action house after the death of its founder Henryk Bukowskis, in 1900. Prior to taking over the auction house he had been working for Nordiska Museet in Stockholm. Palm was an active art collector and writer. He made several donations to Nordiska Museet.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.