1355
710290

NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1800-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande buddaifigur med rörligt huvud, tunga och händer, målad polykrom och förgylld dekor. Fabriksmärke i blått på fotring, incised 884., inpressat svårtytt märke, målarmärke i rött 2. Höjd 31,5 cm.

Lagad.