194
711813

MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Ryttare. Tusch, färg och guld på siden. Kalligrafi samt sju röda sigill. Del av större målning. 27,8 x 46,3 cm.

Mindre slitage, lagningar, retusher (i bakgrunden).

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga antecking på bakstycket: "Del av kinesisk makemono. Hur fulländad och utsökt är ej denna målning med den gamla kinesen som rider på sin lilla häst. Einar Jolin Febr. 1942".