275
701372

BÅLSKÅL med FAT, vapenporslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft, Kanton.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Heltäckande dekor i famille rosefärger av fåglar och växter. Centralt motiv av vapen med inskription. Diameter bål 36,5 cm. Diameter fat 40 cm.

Omfattande lagningar.

Proveniens

With the inscription; 'Naser Edin Shah, Al Soltan Naser Edin Kadjar, Al Soltan Al Khaghan 1292'. (AH/1875 AD). Nasir ad-Din ruled Iran 1848-1896 (1264-1313 AH) during the Kadjar-(Qajar)-period.