354
725325

PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Octogonal med ruyiformad genombruten sida, dekor i underglasyrblått af figurscener i landskap samt paneler med blommande trädgårdar. Höjd 35,5x34,5x28 cm.

Provenance: From the Collection of the Danish Noble Family Knuth, Knuthenborgs Castle, Danmark.

Spricka, slitage.

Proveniens

From the Collection of the Danish Noble Family Knuth, Knuthenborgs Castle, Danmark.