385
735052

TUMLARE, av Lorenz Ott, Nürnberg (verksam 1587-1632). Renässans.

Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
5 300 - 6 620 EUR
5 530 - 6 910 USD
Klubbat pris
49 000 SEK

Förgylld, näst intill klotformad med utvikt kant, heltäckande driven och ciselerad banddekor med blad och fruktknippen mot mattpunsad fond. Runt mynningen text: Trict mich aus, und leg mich nider, Steh ich auf, So füll mich wider, Anno 1602. Höjd 6 cm, vikt 72 gram.

Sannolikt delvis omförgylld.

Proveniens

I svensk privat samling sedan 1700-talet. Köparen kan delges mer information.