389
709324

BRÄNNVINSSKÅL, av Christian Gudjohan, (Jönköping 1699-1705). Senbarock.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Invändigt förgylld. Rund, på låg fot, parställda gjutna hänklar, runt livet graverat bladband. Diameter (utan hänklar) 10 cm, vikt 138 gram.

Bruksslitage.