423
703982

BORDSURTOUT för fyra flaskor, av Anders Brandt, Norrköping 1786. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Oval, på fyra bladfötter med blomma, på livet antikiserande medaljonger, genombrutna flaskhållare med girlanger, uppsvängda handtag med pärlstav. De större propparna med invändig förgyllning. Undertill lodangivelse 92 1/4 lo. Längd 33 cm.

Glasflaskorna med skador.