424
312839

Erik Holmberg, terrin med lock, silver, Lund 1796. Gustaviansk.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris

Rund, på hög fot. Delvis dekor av godroner, bandstav och parställda lejonmaskaroner med ringhängen. På locket stor kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 36,5 cm, diameter 25 cm, vikt 2 758 gram.

Proveniens

Sannolikt Vilhelmina Charlotta Stiernblad (1768-1826). På livet graverat vapen (spegelvänt) för adliga ätten Stiernblad, upphöjd till Tysk-Romersk friherre 1768.