429
714873

SALTKAR, ett par av Rolof, Quedlinburg 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Förgyllda, ovala, på hög fot med svängda käckar och drivna blommor. Undertill punsad datering 1772 samt initialer. Längd 9,5 cm, vikt 144,5 gram.