439
689043

Johan Petter Grönvall, Stockholm 1830. Kandelabrar, för två ljus, ett par, empire.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Bladhölstrade skaft på rund fot med godroner och tassar. Urnformade ljuspipor, löstagbara svängda ljusarmar med blad och stiliserade blommor. Ljushattarna med räfflad kant. Foten med graverade initialer MLP. Höjd 55 cm, vikt 1.663+1.668 kg. Alla delar med stämplar. (2).

Proveniens

Maria Lovisa Peterson (1813-1891).