453
725396

STEKHUV, av Nicols & Plinke, Henrik August Long, S:t petersburg 1840.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Oval, med raka knäckar, handtag i nyrokoko med mattpunsade bladanfanger, graverat monogram under sluten krona samt dubbelhövdad örn och inventariemärkning (No. 30). Svärtad träbricka medföljer. Längd 40 cm, höjd 17 cm, vikt 1.663 gram.

Bruksslitage.

Proveniens

Servisen beställdes av Tsar Nicholas I till Storfurstinnan Olga Nikolaevna av Ryssland (1822-1892), till hennes 18 årsdag, 1840.