461
689472

AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1760-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med ciselerad dekor av rocailler samt klippta rullade blad. Gjutet skaft i form av stående mansfigur. Krönt av dubbelörn. Höjd 28 cm, vikt 220 gram.

Lockkanten med bucklor.