464A
730539

FABERGÉ, dessertbestick, 24 st, Moskva 1908-1917.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Delvis förgyllda. Louise XIV-stil. Bestående av 12 gafflar och 12 knivar. Knivens längd 17 cm, total vikt 804 gram. (24)

Proveniens

Arkitekt Fredrik Lidvall, verksam i S:t Petersburg fram till 1917, sedan i arv inom familjen.