523
717787

RING med tre gammalslipade diamanter totalt ca 3.90 ct. Kvalitet cirka H-I/SI.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Stenarna är ca 1.73 ct, ca 1.10 ct samt ca 1.07 ct. Storlek 16.5/52. Platina.

Nagg på en diamant.

Tilläggslista

Nagg på en diamant.

Proveniens

Har tillhört operasångerskan Clairie Dux, verksam vid operan i Berlin 1920-talet, hon gästspelade på Stockholmsoperan, la Scala i Milano samt Metropolitan i New York.

Bukowsis våren 2000, katalognummer 1104.