757
638758

RING med fasettslipad, obehandlad rubin samt gammalslipade diamanter.

Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 200 EUR
11 100 - 13 800 USD
Klubbat pris

Rubin ca 2,25 ct med certifikat från DSEF. Diamanter, totalt ca 0,60 ct. 18K guld, ej stämplad. Storlek 22/69. Totalvikt ca 7,9 g.

Inneslutningar som når ytan, nagg på en diamant samt på rubin. Skenan med mindre repor.