780
722970

ÅKDYNA. Flamskväv. "Urnor och par". 50,5 x 103 cm. Sydskåne 1800-tal. Troligen Torna härad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.