Polykrom framställning av Gideon och ängeln som uppenbarar sig. I fonden stad. Upp- och nedtill bård med blommor och frukter.
Reducerad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, smärre revor, lagningar. Delar av bården saknas.