801
732357

SKÅL. Lergods med lysterdekor. "Kashan style", Iran 1200-tal. Diameter 14,8-15 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Insidan med band med inskriptioner och fyra fält med stiliserade fåglar mot en fond av rullslingor. Utsidan med medaljonger.

Något slitage, smärre skador, lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Från Rolf Lampas samling, (R.L. född 8 november 1922). Rolf Lampa och hans fru Git var passionerade samlare av antikviteter och konst och har rest jorden runt för att hitta föremålen.

Inköpta i Iran (Persien) för 50 år sedan. Rolf Lampa var god vän med generalkonsul Harald Malmström i Iran och fick följa med och köpa in i på landsbygden i områdena. # 132,

Jämför Watson, Oliver: Persian Lustre Ware, London/Rugby 1985, nr 70, plansch sid 96.