805
685759

MATTA. Antik Bidjar. 578 x 355 cm, plus en kortsida med 3 cm röd slätväv, en med 1,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma europeiserande blombuketter och akantusslingor. Bred grönmelerad huvudbård med stora stiliserade palmetter och molnband samt bladranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, trampveck varav några med smärre revor. En kortsida med senare fransar, en med påsytt band.

Proveniens

Inköpt på Myrstedt & Sterns Aktiebolag, Stockholm, 1911. Dokumentation medföljer.

Jämför liknande Bidjar med benvit botten Sterner, Maj och Kinch, Jacob: Antik Orientaliska Mattor i Sverige, Stockholm 1937, färgplansch V.