810
700822

Seirafian

(Iran)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Seirafian
(Iran)

MATTA. Isfahan, Seirafian. 323,5 x 212 cm.

Randmönstrad botten i benvitt och olika bruna nyanser med bladslingor samt polykrom medaljong, hörnornament och palmettslingor. Flikmönstrad huvudbård i blått och rött med polykroma blommor. Signerad MOHAMMAD SEIRAFIAN. Silkevarp. Ca 1,3 miljoner knutar per kvadratmeter.

Obetydligt smutsig, litet hål på baksidan som inte går igenom, obetydliga malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck.

Proveniens

Mattan köptes direkt från Mohammad Seirafian i Isfahan 1997.

Seirafian, Mohammad: Seirafian Carpets (a review of Persian carpets), Teheran 2003, sid 33.

Formgivare

Familjen Seirafian är hemmahörande i den Iranska staden Isfahan (Esfahan) och har framställt mattor av högsta kvalitet sedan 1939. Tillverkningen började med framlidne Haj Agha Reza Seirafian som efter sin död kom att efterträdas av sina söner bland annat Mohammad Seirafian.
Mattorna karaktäriseras av en omfattande knuttäthet och ull av bästa kvalitet.