812
704380

MATTA. Antik Kaukas, sannolikt Lenkoran. 296 x 158 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Mörkblå botten med tre stora polykroma tigerfälls ornament, geometriska figurer och stiliserande blommor. Benvit huvudbård med blommönster.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre trampveck, lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.