Mörkblå botten med tre stora polykroma tigerfälls ornament, geometriska figurer och stiliserande blommor. Benvit huvudbård med blommönster.
Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre trampveck, lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.