814
733939

MATTA. Semiantik Silke Keshan. 428 x 315,5 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, fåglar, blom-, palmett- och arabeskslingor. Bred blåmelerad huvudbård med kartuscher med träd, fåglar och blommor samt blomslingor. Sekundärbårderna med blomranka och små kartuscher med fåglar.

Jämnt obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.