831
730287

BRODERI, NÄRMAST RUNT. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 196,5-203 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Röd botten med rika polykroma broderier och applikationer av stiliserade blommor och blomrankor. Röd huvudbård med blombuketter. Fodrat.

Obetydligt slitage och smutsigt, obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Professorn i entomologi vid Uppsala universitet Bertil Kullenberg (1913-2007) och hustrun Anna-Lis Kullenberg (1915-2015). Inköpt vid någon av deras forskningsresor. Därefter i arv.