Röd botten med rika polykroma broderier och applikationer av stiliserade blommor och blomrankor. Röd huvudbård med blombuketter. Fodrat.
Obetydligt slitage och smutsigt, obetydliga fläckar och skador.
Professorn i entomologi vid Uppsala universitet Bertil Kullenberg (1913-2007) och hustrun Anna-Lis Kullenberg (1915-2015). Inköpt vid någon av deras forskningsresor. Därefter i arv.