845
729579

MATTA. Antik Ushak. 548 x 380,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Blekgul spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Bred ljusrödmelerad huvudbård med stor blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, fläckar, lagningar, obetydliga malskador. En kortsida saknar några knutrader.

Proveniens

Biby Gård, Södermanland.