Madeleine Pyk – en samling F769
865
725002

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
57 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"En gammal ek"

Signerad N. Kreuger och daterad 1898. Olja och tusch på pannå 46 x 37 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 24-25 november 1998, kat nr 1065.
Privat samling (inköpt på ovanstående auktion).

Omkring 1893 började Nils Kreuger experimentera med sin måleriteknik. Motiven blev alltmer stiliserade med klangfullare färgskala samt allt fastare formgivning. Kreuger återupptog även med intensitet sina tidigare experiment med vad han själv kallade för "teckning på oljefärg".

Tekniken innebar att Kreuger genom att teckna med tusch ovanpå sina målningar kunde modulera och på ett närmast grafiskt sätt accentuera motivens olika beståndsdelar. Ömsom prickade och ömsom streckade byggdes Kreugers motiv således upp till smått pointilistiska visioner av paradiset där naturen och djuren intar en central plats i kompositionen.

Flertalet mindre pannåer samt förlagor bär vittnesmål om Kreugers nyvunna stil vilket inte minst gäller för föreliggande samt påföljande (kat nr 866) målningar.