879
715123

Edvard Westman

(Sverige, 1865-1917)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Edvard Westman
(Sverige, 1865-1917)

"Victoria and Albert", motiv från Dalarö

Signerad Edv. W-n och daterad Dalarö -96. Pannå 22,5 x 33,5 cm.

Tavlan förställer den engelska kungliga jakten HMS Victoria and Albert (1855 – 1904) med två eskorterande engelska slagskepp (Predreadnoughts) i Stockholms skärgård.

Queen Victoria är ej själv ombord vilket kan ses då hennes personliga standar ej är hissad i stortoppen.
HMS Victoria and Albert genomförde sommaren 1896 en kryssning i Östersjön. Bl. a. besöktes Köpenhamn och Kronstadt innan St Petersburg besöktes i samband med den Ryska tsarens kröning där. Queen Victoria representerades vid kröningen av hertigen och hertiginnan av Connaught.

Efter kröningen kryssade hertigparet med jakten i Östersjön och besökte bl. a. Stockholm. Detta blev den sista längre kryssningen som HMS Victoria and Albert genomförde.

Nio år senare förlovade sig prins Gustaf Adolf (senare Gustaf VI Adolf) med prinsessan Margaretha, dotter till hertigparet av Connaught.

/Christer Hägg

Kommendör Christer Hägg genomgick efter studentexamen Kungliga Sjökrigsskolan. Därefter följde 34 år med omväxlande land-, sjö- och flygtjänst, som avslutades med befattningarna som marinattaché i Washington DC och flaggkapten i Kustflottan. Hägg, som är sonson till Jacob Hägg, har ärvt den senares intresse för äldre båttyper och marinmålningar och har haft ett tiotal utställningar med egna marinmålningar. 2003 utgavs hans bok "Marinmålaren Jacob Hägg". Hägg har också författat ett antal uppsatser i sjöhistoriska ämnen m.m.

Konstnär

Representerad på museerna i Gävle och Åbo.