896
734676

Fanny Brate

(Sverige, 1861-1940)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
Fanny Brate
(Sverige, 1861-1940)

FANNY BRATE, duk, vikskärm i fyra delar, signerad Fanny Brate och daterad 1889.

"ASTRID". Vikskärm i fyra delar, vardera 150,5 x 40 cm.

Hål, slitage, färgbortfall.

Proveniens

Konstnärens familj.

Fanny Brate var grundligt skolad via Slöjdskolan och Konstakademien när hon 1887 skrevs in som elev vid Academie Colarossi i Paris. Under 1890-talet vidtog sedan studieresor till Tyskland, Danmark, Norge, England, Österrike och Italien. Vid sekelskiftet utvecklade Brate de motivkretsar som främst förknippas med hennes namn: genreporträtt och intima hemskildringar. I dessa, påfallande ofta ljusdränkta, interiörer tolkas motiven med en finstämd realism som för tanken till dansk 1800-talstradition men även anknyter till Carl Larssons berömda samtida motiv från det egna hemmet i Sundborn.

I "Svenskt Konstnärslexikon" ges följande träffsäkra beskrivning av Brates måleri: "B. har framförallt gjort sig känd som hemmets, barndomens och de lyckliga familjeidyllernas målarinna. Sin konstnärliga inspiration hämtade hon främst ur den närmaste familjemiljön och vänkretsen. Liksom Carl Larsson låter B outtröttligt sin konst berätta om lyckliga sommardagar, om vardag och fest, om barnens lek på soliga ängar eller om stilla samvaro under alldaglig sysselsättning. B. har sin konstnärliga grund i 80-talets verklighetsnära realism och friluftsmåleri med blonda, atmosfäriska färgtoner; den friska verklighetsiakttagelse, som hon tillägnade sig under studieåren, bildar ständigt utgångspunkten för hennes idylliska måleri och förhindrar det att glida över i insmickrande banalitet och sentimentalitet. Genom sin kärleksfulla inlevelse i den vardagliga miljön och genom sin klart realistiska tendens äger B:s konst inte minst ett betydande kulturhistoriskt värde: sekelskiftets kultiverat högborgerliga tidsmiljö har i denna fått en kongenial tolkning. I sina talrika porträtt visar B. en klar och ursprunglig personskildring och - när det gäller barnframställningar - en framstående förmåga att finna uttryck för det äkta naiva".

Orden ovan illustreras väl av de fyra betagande målningar som utgör auktionens vikskärm. Motiven föreställer Fanny och maken Erik Brates äldsta dotter Astrid, vid tillfället ett år gammal. Vikskärmen tillkom för att dela av barnkammaren vid deras andra dotters födelse. Astrid är placerad i olika trädgårdsmiljöer där de rikligt prunkande växterna – de brandgula liljorna och dahliorna i mångskiftande färger – utgör en del av motiven. Fanny Brate intresserade sig också, vid sidan om barnmotiven, särskilt för blomstermotiv vilka hon skickligt avbildade i dekorativa stilleben. Så har hon också mycket träffande beskrivits som just ”hemmets, barndomens och de lyckliga familjeidyllernas målarinna”.

Som en avslutande intressant parentes kan nämnas att vikskärmens Astrid är samma flicka som iförd vit klänning bär fram en skål med kakor i en av Sveriges mest folkkära målningar: Fanny Brates ”Namnsdag” (Nationalmuseum, Stockholm), vilken utfördes tretton år senare, år 1902.