903
638401

Herman af Sillén

(Sverige, 1857-1908)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Herman af Sillén
(Sverige, 1857-1908)

"Manöver utanför Kiel"

Signerad H. af Sillén och daterad 1892. Duk 98 x 180 cm. Rikt ornamenterad orginalram.

Kompositionen avbildar slagskeppet (”pre-dreadnought") SMS Brandenburg; det första fartyget i Brandenburg-klassen om 4 fartyg. När Herman af Sillén målade tavlan år 1892 låg Brandenburg på stapelbädden, så han måste ha besökt varvet och/eller sett ritningsunderlag.

Till höger, i bakgrunden, syns den Kejserliga jakten SMS Hohenzollern, vilken var sjösatt år 1892.

Det är känt att Herman af Sillén besökte den tyska marinen ett flertal gånger och att han sålde ett flertal tavlor på beställning till såväl Kejsaren som den tyska Marinen – oftast var motiven just toppmoderna tyska fartyg under övningar eller parad, med Kejsaren ombord på Hohenzollern övervakande händelserna. Symboliken var tydlig – det var Kejsarens personliga flotta och ingen annans.

Brandenburg var på 10500 ton, förde 6 st 28 cm pjäser, kunde göra 17 knop, sjösattes år 1893 och skrotades år 1920.

Fartyget till vänster i bakgrunden kan jag inte säkert identifiera men det sönderskjutna artillerimålet i förgrunden representerar flottans slagkraft och precision. Tavlan är, med andra ord, ett snyggt propagandanummer samt ett prov på Herman af Silléns noggrannhet när han avbildade fartyg, vilket styrks av samtida fotografier av fartygen i fråga.

/Christer Hägg

Kommendör Christer Hägg genomgick efter studentexamen Kungliga Sjökrigsskolan. Därefter följde 34 år med omväxlande land-, sjö- och flygtjänst, som avslutades med befattningarna som marinattaché i Washington DC och flaggkapten i Kustflottan. Hägg, som är sonson till Jacob Hägg, har ärvt den senares intresse för äldre båttyper och marinmålningar och har haft ett tiotal utställningar med egna marinmålningar. 2003 utgavs hans bok "Marinmålaren Jacob Hägg". Hägg har också författat ett antal uppsatser i sjöhistoriska ämnen m.m.