913
573979

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

"Högsommartid. Motiv från Rehn"/ "Motiv från Rehntrakten"

Signerad Julia Beck och daterad Rehn -85. Duk 63,5 x 89 cm.

Sven-Harrys (Konstmuseum), Stockholm, "Julia Beck", 25 maj - 1 september 2013.

Kåa Wennberg, "Brev från Julia Beck", 2013, avbildad helsida i färg, sid 50.

Sedan år 1882 bodde Per Ekström i den normandiska kustbyn Carolles. När en koleraepidemi bröt ut i Paris sommaren 1884 flydde de flesta konstnärer staden. Eva Bonnier, t. ex. tvingades av familjen att återvända till Sverige. Hennes vän Julia Beck hade emellertid andra planer. Den 9 juli tog hon avsked av vännerna Per Hasselberg och Eva Bonnier på Gare Montparnasse för att bege sig med tåg till Ekström i Carolles.

Becks ankomst sammanföll med Georg Arsenius och Johan Tiréns vistelser på platsen varvid en liten svensk konstnärskoloni formades. Beck blev kvar i Carolles fram till mitten av augusti då hon återvände till Paris. I ett intressant brev, författat av Eva Bonnier den 16 oktober, framgår att Beck under sommarvistelsen vid atlantkusten inlett en romans med Arsenius.

Relationen upphörde emellertid, vilket kan ha föranlett att Beck under en period valde att ej vistas i Frankrike. Kåa Wennberg skriver: "Julia Beck reste hem till Sverige [...] på sommaren 1885 [...]. Det tilltänkta äktenskapet med Georg Arsenius blev aldrig av och det var nog anledningen att hon under ett par års tid inte återvände till Frankrike. Hon hade kvar sin våning i Stockholm, så där kunde hon bo. [...] Hon företog också ett flertal studieresor; till Dresden, Prag, Wien, Venedig och München" ("Julia Beck", 2012).

Katalognumret är utfört under 1885 års studieresor och är en av ett fåtal bevarade målningar av Beck från Tyskland.