920A
735860

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 100 - 92 600 USD
Klubbat pris
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

"Höstjakten"

Signerad Törneman och daterad 1920. Duk 196 x 153 cm.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Axel Törneman. Minnesutställning", 1927, kat nr 98.
Gummesons Konsthall, Stockholm, "Axel Törneman. Minnesutställning", 1935, kat nr 38.
Värmlands Museum, Karlstad, "Minnesutställning. Axel Törneman", 1947, kat nr 77.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Axel Törneman 1880-1925", 15 september - 15 oktober 1967, kat nr 257.
Galleri Moser & Klang, Stockholm, "Axel Törneman 1880-1925", 1985, kat nr 13 (avbildad i katalogen).
Leighton House Museum, London, "Axel Törneman. An eccentric Swedish colourist", 17 maj - 1 juni 1989, kat nr 19 (avbildad helsida i färg i katalogen).