934
687001

Johan Tirén

(Sverige, 1853-1911)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
Johan Tirén
(Sverige, 1853-1911)

JOHAN TIRÉN, akvarell, gouache och täckvitt på papper, signerad Joh. Tirén.

Samepojkarna vaktar sin hjord. 130 x 77 cm.

Ej examinerad ur glas och ram. Tre av hörnen med smärre eller obetydliga pappersförluster, revor eller bristningar. Smärre krackelyr i den något mer pastost målade stjärnan på himlen i motivets övre halva.

Formgivare