953
668310

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Carl milles, "serpentindanserska".

"Serpentindanserska"

Signerad Carl Milles. Gjutarstämplar H Bergman Cire Perdue. Guldpatinerad brons. Höjd 36 cm (inklusive träsockel 40 cm).

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 368 - 26 709 EUR

Klubbat pris:
500 000 SEK

Carl G. Laurin, "Carl Milles", 1930, omnämnd sid 40, kompositionen avbildad sid 42.
Henrik Cornell, "Carl Milles", SAK, 1963, kompositionen upptagen i förteckningen sid 248.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, omnämnd sid 137, kompositionen avbildad halvsida sid 138.

Övrigt

Erik Näslund beskriver inspirationen till motivet på följande sätt i sin bok "Carl Milles - en biografi": "Den amerikanska dansösen Loïe Fuller väckte sensation i Paris åren kring förra sekelskiftet med sina serpentindanser, där hon uppträdde med tyger och slöjor som virvlade runt henne i en avancerad belysning." Vidare fortsätter Näslund: "Visserligen är hans "Serpentindanserska" (1901) inte att betrakta som ett regelrätt porträtt, men det är inga tvivelsmål om att det är inspirerat av Fuller. Han har betonat det mjukt, böljande i klänningen, dess roll i det koreografiska spelet"..."Med sin mjuka, böljeliknande rörelse är denna statyett det kanske mest jugendartade som Milles gjort."

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93