988
559576

Per Ung

(Norge, 1933-2013)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Ung
(Norge, 1933-2013)

"Omfavnelse"

Signerad Per Ung. Brunpatinerad brons, höjd 101,5 cm.

Den norske skulptören Per Ung anses som en av de mest framstående inom nutida norsk konst. Han var elev till den berömda Per Palle Storm vid Statens Kunstakademi under åren 1952-1955 och fick då en gedigen utbildning i den figurativa skulpturtraditionen. Men Ung studerade även modernismen då han 1960 var elev hos Anthony Caro på Martin's School of Art i London.
Ungs första stora skulpturuppdrag var statyn Johanne Dybwad som är placerad utanför Nationaltheatret i Oslo. Under sitt liv utförde han en rad offentliga porträttstatyer, reliefer och monument som pryder flertalet offentliga platser.
Mot slutet av 1970-talet/början av 80-talet sökte han nya uttryck och flertalet verk med mytologiska motiv liksom kärlekspar kom till. Hans verk anses då ha blivit mer personliga och friare i stilen. Per Ungs berömda komposition ”Omfavnelse” utfördes 1978.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

113. Sigurdur Gustafsson, stol, "Copy and Paste", ed. 97/99, Källemo, Värnamo efter 2007.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK