Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).70 000 SEK
2FIGUR, bergkristall. Sen Qing/tidigt 1900-tal.Återrop
3STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet.80 000 SEK
4AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95).70 000 SEK
5TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
6FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
7VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.Återrop
8STÄLL, polerad brons/kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.32 000 SEK
9HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
10GUANYIN, träs. Qingdynastin, 16/1700-tal.Återrop
11GUANYIN, trä. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
12SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
13FIGURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-907).Återrop
14VOTIVSTEN. Tibet.Återrop
15LERAVGJUTNINGAR, s.k. Tsatshas, två stycken. Tibet, 17/18th Century.Återrop
16TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.85 000 SEK
17BUDHISTISK GUDOM, koppar, fragment. Troligen Dolonnor/Inre Mongoliget 17/1800-tal.Återrop
18THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.70 000 SEK
19MÅLNINGAR, 10 stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
20BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.5 000 SEK
21LUOHAN, sten. Mingdynastin eller äldre.Återrop
22PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.6 400 SEK
23SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.24 000 SEK
24SNUSFLASKOR, fyra stycken, vitmetall samt låghaltigt silver. Tibet, 1800-tal.6 500 SEK
25KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.Återrop
26KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.Återrop
27VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.1 600 SEK
28LITET RESEALTARE, kopparlegering med försilvrade detaljer. Tibet, 1800-tal.Återrop
29SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
30SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).9 500 SEK
31SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.16 000 SEK
32SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.8 000 SEK
33KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.Återrop
34SKÅLAR samt SKÅLAR med LOCK, fem stycken, porslin. Kina för den Thailandska marknaden, Ayutthaya perioden, 17/1800-tal.30 000 SEK
35TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.Återrop
36TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal.Återrop
37DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
38TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).50 000 SEK
39RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.15 000 SEK
40BUDHISATTVA, bland de chine. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
41GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.16 000 SEK
42VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.Återrop
43FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke.48 000 SEK
44VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.14 000 SEK
45HATTNÅL, ben och metall. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
46PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.6 000 SEK
47SKULPTUR, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
48VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.Återrop
49VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.Återrop
50SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
51SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
52SNUSFLASKOR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina, tidigt 1900-tal eller äldre.17 000 SEK
53SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
54SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).6 500 SEK
55SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.11 000 SEK
56SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.8 000 SEK
57SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.Återrop
58SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
59SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).16 000 SEK
60SNUSFLASKOR, fem stycken, insidesmålade glas. Kina, 1900-talets början.Återrop
61SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
62SNUSFLASKOR, emalj på koppar respektive silver, två stycken. Qing dynastin (1644-1912).6 500 SEK
63SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.9 000 SEK
64MÅLNINGAR, 10 stycken, akvareller på papper. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
65BÖCKER, 2 volymer. GORER, Edgar and J.F. BLACKER. Chinese Porcelain and Hard Stones. London: B Quaritch, 1911.Återrop
66BÖCKER, fyra stycken. Osvald Sirén. Chinese Sculpture from the Fifth to the Fourteenth Century. London: Ernest Benn, Lim.35 000 SEK
67SKETCHES of VANISHING CHINA, Utgiven av Thornton Butterworth, London (1927).800 SEK
68Chinese Buddhist Monasteries: Their Plan and Its Function as a Setting for Buddhist Monastic Life, Johannes Prip-Møller.16 000 SEK
69BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.Återrop
70BOK, The Kaibutsu Ehon, Illustrated Book of Monsters. Japan, Meiji (1868-1912).1 000 SEK
71RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal.13 000 SEK
72VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
73KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.15 000 SEK
74TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.75 000 SEK
75RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.10 000 SEK
76DOLKAR, två stycken samt SVÄRD, brons. Troligen Handynastin (220 f.Kr -206 e. Kr).11 000 SEK
77VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).34 000 SEK
78STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912).Återrop
79SPEGEL, brons. Arkaiserande.4 000 SEK
80SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.16 000 SEK
81HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).22 000 SEK
82Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
83KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.Återrop
84ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti.32 000 SEK
85RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).Återrop
86BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
87FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.7 000 SEK
88FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.7 000 SEK
89BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
90BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912).4 000 SEK
91MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.26 000 SEK
92SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).20 000 SEK
93RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.180 000 SEK
94BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.5 000 SEK
95HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.8 000 SEK
96SKULPTURER, fem stycken, kopparlegering. Indien, 1700-tal och äldre.Återrop
97GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.Återrop
98TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.15 000 SEK
99FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.840 000 SEK
100BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644).26 000 SEK