9935675 bukobject
  • 9935675 thumb
  • 9958572 thumb
  • 9958528 thumb
768980

119. NILS VON DARDEL, "Gräshoppan".

Signerad Dardel och daterad 1931. Duk 73 x 60 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Helfrid Kempe, Stockholm.
Maj Nordenskjöld, Stockholm.
Sotheby's, Stockholm, 28 maj 1998, kat nr 64.
Sotheby's London, London, "From the Collection of Petter Olsen", 22 maj 2014, kat nr 7.

Utropspris
2 800 000 - 3 000 000 SEK/302 702 - 324 324 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
3 185 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Samlarnas utställning", 23 januari - 17 februari 1937, kat nr 98.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Nils Dardel", september - oktober 1939, kat nr 208.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Nils Dardel", 25 mars -1 maj 1955, kat nr 237.

Karl Asplund, "Nils Dardel. II. De senare åren", SAK, 1958, upptagen i verkförteckningen sid 263, omnämnd sid 92 samt avbildad sid 90.
Erik Näslund, "Nils Dardel", 2015, avbildad på helsida i färg sid 406.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund