123
769996

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)

Utan titel

Signerad LL. Utförd på 1970-talet. Blandteknik på lakan 150 x 116 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

27 027 - 32 432 EUR

Klubbat pris:
260 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Lunds Konsthall, "Lage Lindell", 8 juni - 4 augusti 1985 (även avbildad på affischen för utställningen).

Beate Sydhoff, artikel i "Konsten 79", avbildad i ateljébild på helsida i färg sid 18.
Thomas Millroth, "Lage Lindell", 1981, avbildad i ateljébild helsida sid 100.
Thomas Millroth, Carolina Söderholm, Pelle Stackman (foto), "Lage Lindell", 2013, avbildad i ateljébild helsida sid 105.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27
LÄS ARTIKELN HÄR