Kan inte nå servern
126
760548

Birgit Broms

(Sverige, 1924-2008)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Birgit Broms
(Sverige, 1924-2008)

Sittande modell.

Signerad B. Broms. Duk 57,5 x 48 cm.

Övrig information

Man kan inte beskriva Birgit Broms konst om man går förbi porträtten, en genre som hon började med i slutet av 1970-talet. Det var inte så att hon fick beställningar, utan hon bad från början själv om att få avbilda personer vars ansikten hon fann fascinerande. Den förste var hyllade skådespelaren Erland Josephson (1923-2012). Det följdes senare av beställningar från både porträttsamlingen på Manilla och Statens porträttsamling på Gripsholms slott.

Moderna Museet ställde ut Birgit Broms retrospektivt 2006.
”Birgit Broms porträtt kan upplevas uteslutande som ett spel med ytor och linjer. Samtidigt fångar hon individens särdrag. När hon avbildar sin modell tar hon lång tid på sig. Hon prövar sig fram och trevar efter det som är kännetecknande för modellens karaktär – inte det rent porträttlika, utan det visuellt intressanta och själsligt lika. Det måste uppstå kontakt mellan konstnär och modell för att porträttet ska börja leva. För kompositionens skull är skägg och hattar välkomna attribut eftersom de avdelar bildytan i tydliga fält. Om bilden kräver ett rödaktigt parti så målar hon håret rött, trots att verklighetens modell hunnit gråna betydligt. Så var fallet när Erland Josephson avbildades, och resultatet blev så intagande att en dittills ytterst motsträvig modell – Ingmar Bergman – bad Birgit Broms att måla även honom. Flera av porträttmålningarna finns att beskåda i Gripsholms porträttsamling, andra i Bonniers porträttsamling Nedre Manilla.”
Ur utställningstext, Moderna Museet Stockholm 2006.

Birgit Broms var gift med konstnären Ragnar Sandberg. Under 1960-talet kom makarna att inspirera varandra och Ragnar Sandbergs folkliga scenerier kom under denna tid att visa tydliga släktskap med Birgit Broms varsamma personskildringar.

Konstnär

Broms, Birgit (1924-2008), svensk målarinna. Rytm och rörelse präglar Birgit Broms måleri när hon fångar sina fartfyllda skridskoåkare. Det är ett favoritmotiv, som nästan har blivit synonymt med konstnären själv. Hennes produktion är sparsmakad och hon håller sig konsekvent till få ämnen: stadsbilder, fasader, skärgårdsbåtar och skridskoåkare. Hon avbildar dem inte för avbildandets skull utan mera för att lösa form- och färgproblem. Hon förenklar och abstraherar och låter ljuset bära fram motiven. Man kan inte beskriva Birgit Broms konst om man går förbi porträtten, en genre som hon började med i slutet av 1970-talet. Det var inte så att hon fick beställning utan hon bad själv att få avbilda personer vars ansikten hon fann fascinerande. Den förste hon bad var Erland Josephson och det följdes av beställningar från både porträttsamlingen på Manilla och Statens porträttsamling på Gripsholm. Birgit Broms var gift med konstnären Ragnar Sandberg 1960-1972.

Läs mer