136
768995

Karin Parrow

(Sverige, 1900-1986)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Karin Parrow
(Sverige, 1900-1986)

"Strandservering, Marstrand"

Signerad Karin Parrow. Duk 63,5 x 67 cm.

Bror Hjorths Hus, Uppsala, "Karin Parrow - Koloristen", 30 nov 2013 - 26 jan 2014.

Karin Parrow (född Taube) utbildade sig för Tor Bjurström på Valand i Göteborg på 1920-talet och ställde ut regelbundet med sina studiekamrater. I den kretsen fanns Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Åke Göransson och Ragnar Sandberg, det vill säga de konstnärer som oftast förknippas med
den sk Göteborgskolorismen.

Karin Parrow föddes på ön Vinga utanför Göteborg. I skaran på tretton barn fanns bland andra Evert (född 1890) och Märta (född 1888). I konstnärliga sammanhang valde Karin Parrow att inte dra nytta av sitt flicknamn eller släktskapet med sin berömde bror.
För Karin Parrow, liksom för de andra Göteborgskoloristerna, var färgen det främsta uttrycksmedlet Måleriet skulle fånga och förmedla både
syn-, doft- och känselintryck. I hennes målningar förenade hon det hon faktiskt såg med det hon visste om motivet. Perspektivregler åsidosattes till förmån för uttryck och bildens helhetsverkan. Färgen användes till att beskriva ett sinnestillstånd snarare än till att berätta, beskriva eller särskilja.

Konstnär

Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.