Kan inte nå servern
149
766515

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

"Kröningen 1"

Signerad Peter Dahl. Duk 110 x 131 cm.

Övrig information

När de politiskt medvetna konstnärerna på 1970-talen vände oljemåleriet ryggen med motiveringen att det representerade borgerligheten och kapitalismen, var det just det mediet som Peter Dahl valde att arbeta i. När serien "Drömmar ur soffhörnet" ställdes ut på Konsthallen i Göteborg 1970 beslagtogs målningen där prinsessan Sibylla blottar sig av polisen, eftersom den ansågs sedlighetssårande. Uppmärksamheten i pressen lät inte vänta på sig utan upprörda röster höjdes både för och emot.
Det publika genombrottet kom ett tiotal år senare, då han dels hade en uppmärksammad vandringsutställning 1982, som visades på flera håll i Sverige och även i Norge och Finland, dels gav ut en serie färglitografier som illustrerade Fredmans epistlar av Carl Michael Bellman.
Hans egna läromästare har haft rötterna såväl i det moderna måleriet som i den äldre konsthistorien: Lennart Rodhe, Rembrandt, Poussin och Munch. Han håller fast vid att modellmåleriet är grunden för all kunskap om bildskapande och introducerade detta synsätt för sina elever som lärare på olika konstskolor och senare som professor på Konsthögskolan.
Även tekniskt rör sig Peter Dahl fritt mellan olika epoker och framstår än som en traditionell kolorist än som en färgsprakande expressionist.
I Peter Dahls målningar kretsar motiven kring människan och det mänskliga beteendet. Med en djup, psykologisk insikt målar han såväl kärleksfulla rosenskimrande bilder som mörkare målningar där våra mindre smickrande sidor visas. Även när handlingen är förlagd till andra epoker förblir målningarna allmängiltiga. Vi kan relatera till de avbildade personerna och identifiera oss med deras handlingar och karaktärer.
I dag är Peter Dahl en av den svenska samtidskonstens mest älskade konstnärer.

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer