168
767239
Victor Vasarely
(1908-1997)

"Sin Hat 33".

Signerad Vasarely. A tergo signerad Vasarely och daterad 1972/32. Nr 2761. Akryl på kartong fäst på pannå 65 x 65 cm.

Utropspris:

400 000 - 600 000 SEK

43 243 - 64 865 EUR

Klubbat pris:
930 000 SEK
Övrigt

Äktheten av målningen har bekräftats av Pierre Vasarely. Målningen kommer inkluderas i den kommande catalogue raisonné de l'oeuvre peint de Victor Vasarely sammanställd av Fondation Vasarely, Aix-en-Provence.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71
Läs artikeln här