173
737829

Irma Stern

(Sydafrika, 1894-1966)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Irma Stern
(Sydafrika, 1894-1966)

Bondkvinna med frukter

Signerad Irma Stern och daterad 1950. Duk 64 x 56,5 cm

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i Sydafrika på 1950-talet, därefter i arv till nuvarande ägaren.

Irma Stern föddes 1894 i Schweizer-Reneke, en liten stad i Sydafrika. Hennes föräldrar var tyska judar som framgångsrikt etablerade sig i staden med en handelsbod och boskapsfarm. När fadern tillfångatogs under Boerkriget, flyttade modern till Kapstaden med Irma och brodern. Familjen återvände så småningom till Tyskland, tillsammans med fadern, men kom att tillbringa mycket av tiden på resande fot. Denna mobila tillvaro satte stor prägel på Irma Sterns liv.

Irma beslutade sig för att bli konstnär och under första världskriget studerade hon bland annat för expressionisten Max Pechstein i Berlin där hon också debuterade med sin första utställning 1916. Hon ställde även ut i Sydafrika, dit hon regelbundet återkom. Kritiken i Europa var genomgående positiv i motsats till den afrikanska, som snarare förlöjligade hennes tidiga produktion under 1910- och 20 -talen. Det kom att dröja till 1940-talet innan Stern slog igenom som en etablerad konstnär. Under sin karriär hade hon över 100 soloutställningar både i Europa och i Afrika.

Hon fortsatte att resa livet ut och samlade på sig olika föremål som hon använde sig av i sin konst som hon uttryckte såväl i måleri som i skulptur och keramik. Hennes bildvärld domineras av porträtt och exotiska figurer blandat med frodiga landskap och vibrerande stilleben.