766120

26. SIRI DERKERT, "Ryttare".

Signerad S.D. Utförd 1916-17. Duk 54 x 51,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Sothebys, Swedish Sale, Stockholm 28 maj 1998, kat nr 61.

Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK/108 108 - 129 729 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
1 891 686 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Aprilutställningen", april 1921, kat nr 76 (under titeln "Ryttarinnor").
Konstakademien, Stockholm, mars 1976, kat nr 102.
Malmö Konsthall, "Siri Derkert", 2 juli - 15 augusti 1976, kat nr 22 (under titeln "Ryttarinnor").
Nasjonalgalleriet, Oslo, "Modernismens gjennombrudd", 28 oktober - 18 december 1989, kat nr 28.
Moderna Museet, Stockholm, 13 januari - 4 mars 1990, kat nr 28.
Moderna Museet, Stockholm, "Siri Derkert", 28 maj - 4 september 2011.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund