29
692531
Sven Jonson
(1902-1981)

Komposition

Signerad S. Jonson och daterad -30. Gouache på papper 10 x 14 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 243 - 4 324 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Privatsamling (sannolikt inköpt på 1930-talet).
Bukowski Auktioner, Stockholm, "Moderna", 31 oktober 2006, kat nr 110 D.
Privatsamling (inköpt på ovanstående auktion).

Övrigt

Sven Jonson arbetade med de rent abstrakta motiven under åren omkring 1930 och verk från den här tiden är relativt sällsynta i hans produktion. Denna tid var händelserik för Sven Jonson och konstnärskamraterna i den nyligen instiftade Halmstadgruppen. De fick flera fina utställningserbjudanden - från Halmstad, Lund och Göteborg - och förstås "Art Concret", Otto G. Carlsunds utställning av franska och svenska konkretister på Stockholmsutställningen 1930. Till Stellan Mörner skrev Sven Jonson i augusti 1930 att de blivit inbjudna "till en konstruktivistisk utställning i Stockholm som skall gå av stapeln i aug. Carlsund är anordnare. Absolut abstraktion fordras."

Urnan var ett av de motiv som förekom flitigt bland de puristiskt orienterade konstnärerna vid den här tiden. Andra favoriserade former var karaffer, glas, flaskor och krukor - bruksföremål som helst skulle vara maskinproducerade för att uppnå de perfekt rundade linjerna. Det var endast nödvändigt att ange konturerna för att betraktaren genast skulle associera till föremålets volym, vilket möjliggjorde ett uteslutande av den tredje dimensionen. Sven Jonson har brutit upp det strikta urn-motivet med en elegant slingrande växtranka med tudelade svart-vita blad som påminner om att de ursprungliga formerna i naturen också var utvalda att ingå i det puristiska fulländade formspråket.