Kan inte nå servern
3
774416

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Kongens Nytorv"

Signerad Leander Engström och daterad 1917. Duk 92 x 73,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Cand. Mag. Aage Jacobaeus samling, Köpenhamn.
Tandläkare Eugen Wallerstedt, Ulvsunda.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Expressionistutställningen", maj 1918, kat nr 24.
Nationalmuseum, Stockholm, "Den unga expressionismen - Svenskt måleri 1909-20", 1944, kat nr 90.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 4, upptagen och avbildad sid 207 under samling 298: "Tandläkare Eugen Wallerstedt, Ulvsundavägen 14, Ulvsunda".

Övrig information

Under första världskriget var gränserna stängda ner till kontinenten så Köpenhamn var så långt söderut man kunde komma. Här samlades under några en hel koloni av såväl svenska som norska och danska konstnärer och författare. Leander Engström inspirerades under denna period både av den danske modernisten Willumsen och av norske Edvard Munch.

I verket "Kongens nytorv" vajar de danska flaggorna och ett sällskap med hästdroskor väntar på sina kunder. Engström lyser upp den svala blågröna koloriten med djupröda färgfläckar som återkommer över hela bildytan. Människorna är nästan reducerade till streckgubbar medan byggnaderna utmed de svängda gatorna är tydligare målade. På snedden nere i högra hörnet, starkt beskuren, är en spårvagn, som en symbol för den moderna tiden.

Åren runt 1917-19 räknas som höjdpunkten i Engströms expressionistiska måleri.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer