46
760546

Staffan Hallström

(Sverige, 1914-1976)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 700 - 44 700 EUR
37 900 - 47 400 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Staffan Hallström
(Sverige, 1914-1976)

"Ingens hundar"

Signerad SH och daterad -59. Duk 50 x 55 cm.

Stig Johansson: ”Staffan Hallström”, SAK, jfr
med verk sid 64-65.

Staffan Hallströms färgstarka och gåtfulla komposition Ingens hundar utgör sin generations mest älskade och igenkända verk. Det är även utan tvekan den målning han kommit att förknippas med för alltid, de tre mystiska, gula hundarna.

Hundarna kommer in i Staffan Hallströms målningar under tidigt 1950-tal och kom att följa honom livet ut. De ensamma djuren, som rastlöst tycks vänta på att någon röst ska kalla på dem, återkommer i olika varianter på många dukar. Motivet blev en symbol såväl för honom själv efter en skilsmässa, men lika mycket fångar han en tidskänsla av människornas ensamhet i universum, även väl formulerad av tänkare som Jean Paul Sartre några år tidigare. Det geniala med Ingens hundar är att de visar på denna känsla med oskyldiga varelser som befinner sig i ett bildrum utan stadga eller riktning. Alla håll är möjliga — eller stängda. Den gula färgen utgör både ett energifält av ljus och värme, men härbärgerar även gammal kristen symbolik av svek och sjukdom.

Själv kände Hallström en stark frändskap med Edvard Munch. ”Du talar om tjuten. Det finns många sådana i konsthistorien. Det finns t.ex. Munchs Skriet! — I högsta grad, och om Munch kan jag inte säga annat än att han står mig mycket nära. Hans och människornas ensamhet i Flickorna på bron, Vampyren, Pubertet — utelämnandet och torgskräcken. Det är på det torget mina Ingens hundar står som staty över över-givenhet*”.

Antalet hundar på hans målningar varierar, men ofta är de tre, lika många som Hallströms egna döttrar. De står grupperade med huvudena ifrån varandra, tillsammans med ändå ensamma. Samtidigt som hundarna har en djupt personlig symbolik, representerar de också i ett större perspektiv barns totala utsatthet i en värld styrd av vuxna.

Svenska museer insåg klokt och kvickt denna series slagkraft och på Moderna Museet hänger Ingens Hundar II (1958), ett syskonverk till den aktuella auktions-målningen vilken är daterad 1959—61. I Norrköpings Konstmuseum finns en 1960-talsversion på samma tema, daterad 1968. Även Gävle Konstmuseum äger en senare komposition, från 1964.

Författaren Stig Johansson skriver i sin bok om Staffan Hallström, ”de idéer och känslostämningar som drev fram Ingens hundar gjorde dessa målningar till något av de originellaste i svensk konst. Hans motivkretsar och bildidéer förblir så unika att de knappast kunde liknas vid något annat”.

Ingens hundar blev Hallströms (1914— 1976) stora, publika genombrott. I en omröstning om de populäraste verken på Moderna Museet kom Ingens hundar på andra plats.

Konstnär

Staffan Hallström stod med sitt måleri på en stark expressiv grund. Hans målningar växte fram delvis ur själva materialet men också ur hans djupaste känsloliv. Motiven tog form, sakta och ganska omständigt. Han ändrade, skissade nytt och målade över för att till slut finna en komposition och färgställning som innehade den balans och det uttryck han sökte. Hallström hämtade impulser från Delacroix, Rubens, Goya och Hills sjukdomsteckningar. Det finns också ett drag av Giacomettis tecknande av figurer och i skildringen av starka känslolägen.

I Hallströms konst är tecknandet viktigt och hans målningar utstrålar lika mycket linjeföring som målerisk poesi. För konstnären var omtagningarna viktiga för slutresultatet och det faktum att skaparprocessen tillåts leva kvar i det färdiga verket gör att hans målningar fortfarande känns väldigt närvarande.

Den första versionen av ”Ingens hundar” kom 1953. Det finns ett mänskligt drag över dessa hundar som har grupperat sig som om de skyddar varandra mot omvärlden. Högresta och alerta höjer de blicken och sina huvuden mot omgivningen och de vädrar lika mycket fara som morgonluft. I denna spänning av motpoler finner vi syntesen av Hallströms måleri.

Stig Johansson skriver i sin bok om Staffan Hallström, ”de idéer och känslostämningar som drev fram ”Ingens hundar” gjorde dessa målningar till något av de originellaste i svensk konst. Hans motivkretsar och bildidéer förblir så unika att de knappast kunde liknas vid något annat”.

läs artikeln här
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?