Kan inte nå servern
50
724524

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
265 000 - 309 000 EUR
276 000 - 322 000 USD
Klubbat pris
2 400 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Marcus Kinge
Stockholm
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Bror Hjorth
(Sverige, 1894-1968)

"Blå Eva"

Signerad Bror Hjorth. Utförd 1943. Duk 149 x 98 cm. Totalmått inklusive av konstnären egenhändigt skuren originalram 170 x 120 cm.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.

Litteratur

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1943, sid 201.
Hans-Olof Boström, "Bror Hjorth 1894-1968", SAK, 1994, avbildad helsida i färg sid 104.

Övrig information

I sin bok ”Bror Hjorths Hus –en katalog över huset och samlingarna”, 1996, skriver, före detta museichefen för Bror Hjorths Hus, Küllike Montgomery följande om Bror Hjorths måleri:
”Under 1920-talet målade Bror Hjorth ett fyrtiotal oljemålningar men under 1930-talet bara elva. En bidragande orsak var nog den utbredda uppfattningen bland Färg och Formgruppens medlemmar att Bror Hjorth var skulptör och endast skulle ställa ut skulptur på galleriet. Men efter att han 1941 hade anställt modellen Margit, tog han upp måleriet igen och började snart sälja målningarna genom Svensk-Franska Konstgalleriet och Trägårdhs Konstgalleri i Göteborg”.

När Bror Hjorth 1943 ställde ut separat på Svensk-Franska konstgalleriet skrev Nils Palmgren i sin recension i Aftonbladet, under rubriken ’Bror Hjorth – motståndet viker – genombrott’: ’konstnären (har) nu släppt det naivt måleriska elementet och istället genomgående strävat efter stabil komposition, logisk uppbyggnad, harmonisk rytm och full plasticitet’ i sina målningar".

En annan av de modeller som inspirerade Bror Hjorths nyfunna intresse för måleri var Eva Nordensson, född Cederblad. Hon kom med senare i livet att bli ett känt namn inom konstvärlden som intendent på Nationalmuseum, chef för Kulturen i Lund och därefter Skansenchef. Auktionens ”Blå Eva” är dock målad långt tidigare. Eva är 18 år och har under sin uppväxt umgåtts i familjen Hjorth. Hon finns med i flera av Brors målningar från 30- och 40-talen. I den stora målningen ”Kafferepet” från 1940, som såldes på Bukowskis 2006 för en rekordsumma (12.500.000 sek), syns Eva längst till höger i sällskap med Barbro Hjorth, Brors brorsdotter. I en annan målning ”Vilda indianer vid Långsjön”, som precis som ”Kafferepet” är målad vid Långsjön i Björklinge där Bror Hjorth hade sin sommarateljé, syns Eva klivandes upp ur vattnet. Målningen hänger idag i ateljén i Bror Hjorths Hus och det är just den delen av målningen som skymtar bakom Eva i målningen ”Blå Eva”.

Kompositionens dekorativa helhetsverkan fulländas av ramen, egenhändigt skuren av konstnären själv. Bror Hjorths ramar förtjänar att bli betraktade som konstverk i eget majestät och om just ramarna har Küllike Montgomery, återigen, skrivit: ”Genom att Bror Hjorth skar ramar till nästan alla sina målningar, tillförde han även målningen ett skulpturalt element. Ramarna blev individuella, de fick inte vara för jämnt skurna eller ha en alltför djup guldglans. Bladguldet skulle läggas på med måtta och ramen är ofta skuren i kvistigt virke”

Konstnär

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.
Bror Hjorth har även utfört många verk med religiösa motiv, flera av dem för kyrkor runt om i landet, bl a den väldiga Laestadiustriptyken för Jukkasjärvi kyrka. Utanför tågstationen i Uppsala finns sedan 1967 ett av Bror Hjorths kanske mest kända verk, Näckens polska. Bror Hjorts konstverk är mycket efteraktade på den skandinaviska auktionsmarknaden och betingar oftast höga summor. För några år sedan såldes den välbekanta monumentalmålningen "Kafferep vid Långsjön" för 12,5 miljoner. Enklare teckningar och skulpturer i gips eller terracotta säljs företrädelsevis på mindre auktioner.

Läs mer
LÄS ARTIKELN
FILM