740156

54. BIRGIT BROMS, "Blasieholmstorg II".

Signerad B Broms. Utförd 1986. Duk 113 x 132 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Privatsamling, Sverige

Utropspris
275 000 - 300 000 SEK/29 729 - 32 432 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
535 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 31 augusti - 20 oktober 1996.

Övrigt

Birgit Broms var en hängiven tematiker, hennes repertoar är till synes begränsad men i kompositionerna finns en rik variation och nyansskillnad. Broms arbetade med ett motiv tills hon fann en lösning och arbetsprocessen inleddes med små detaljerade skisser som efterhand fick en allt mer abstrakt form. Processen var tidskrävande, vilket har inneburit att produktionen inte blivit särskilt stor och utställningarna relativt sällsynta. Hon förenklar, abstraherar och låter ljuset bära fram motiven.